I. rész - Kalóriabevitel és élettartam
Régóta és intenzíven kutatják, hogy milyen hatással van az elfogyasztott energia mennyisége az emberi élet hosszúságára. Állatkísérletek azt bizonyítják, hogy az öregedés legjobb ellenszere a kalóriakorlátozás. A genetikai beavatkozásákon kívül ez az egyetlen működő és dokumentált módszer az állatoknál. Mindemelett, az élettartam növelésén túl számos más jótékony hatását is megfigyelték.
A laborállatokon végzett tesztek eredményei igencsak meghökkentőek: az elfogyasztott energia korlátozása csökkentette a daganat, a cukorbetegség és a keringési rendellenességek kockázatát. Mindezeken túl, a megszorítás kimutathatóan távol tartja az öregedéssel járó neurodegenerációt, azaz idegszövet-károsodást.
A kalóriakorlátozás gyakorlatilag azt jelenti, hogy a normál napi energiabevitelt 40-60%-kal csökkentjük, oly módon, hogy az étrend egészséges mennyiségben tartalmazza a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat. Egyre többen élnek e korlátozás szerint. Kutatók és tudósok, akik szenvedélyesen hisznek abban, hogy a bevitt energia mennyiségének módszeres korlátozása hosszabb élettel ajándékozza meg őket.
Jelen állás szerint úgy fest, hogy a kalóriakorlátozás tényleg nyújtja az életet, de még korai lenne inni a medve bőrére. Ha valóban hosszabb életed ad nekünk, az bizonyára kerül valamibe. Milyen áron kap(hat)juk meg a jutaloméveket?
Van egy nagyon nyilvánvaló mellékhatása a krónikus korlátozásnak: csökken a testhőmérséklet és az anyagcsere szintje. Ez a két mellékhatás végső soron egy energia-kímélő üzemmódra való váltást jelent. Ennek sokrétű következményei lehetnek: többek között csökken a pajzsmirigy- és a nemi hormonok aktivitása. Az anyagcsere effajta, takarékos működése együtt jár izomvesztességel (tömeg és erő egyaránt) és a libidó csökkenésével is. Természetesen túl korai még előrejelezni, de ha a kalóriakorlátozás hosszabb életet is kölcsönöz, úgy tűnik, hogy olyan dolgokat kell feláldozni az extra évekért, amelyek szebbé teszik az életet. Döntés kérdése.
Létezik azonban olyan módszer a kalóriakorlátozáson túl, amellyel szintén jó hatást érhetünk el. A neve: időszakos böjtölés.