II. rész - Időszakos böjtölés, az étkezések gyakorisága és az élettartam
Az utóbbi évek kutatásai rávilágítottak, hogy az étkezések gyakoriságának csökkentése (akár napi vagy kétnapi egyszeri étkezés) ugyanolyan áldásos hatással van a szervezetre mint a kalóriakorlátozás, csak éppen a kalóriák csökkentése nélkül.
Az első kísérleteket egereken végezték. A jószágoknak egy különleges étkezési programot kellett követniük, amelyet időszakos böjtölésnek hívunk. Egy nap böjtöt egy nap túlevés követett, melynek alkalmával az egerek a szokásos energiabevitel kétszeresét fogyaszthatták. Az eredmények nagyon meglepőek voltak. A böjtölő egereknek javult az inzulinérzékenysége, az agyműködése és jelentősen tovább éltek. A kutatás eredményei azt a feltételezést támasztják alá, hogy az állatok és az ember is ahhoz alkalmazkodtak jobban, ha az étkezések között nagyobb időszakok telnek el (esetenként 24 vagy akár 48 óra).
Dr. Mark Mattson, a Johns Hopkins Egyetem idegtudományi professzora szerint törzsfejlődése során az ember már korán alkalmazkodott az időszakos böjtöléshez. Mattson - aki a kísérletet végezte - azt állítja, hogy az őskori körülmények, az ínséges időszakok és vadászó-gyűjtögető életmód kényszerítették ki az adaptációt a napi egyszeri vagy még ritkább evéshez.
Az időszakos böjtölés egyik legnagyszerűbb hatása, hogy megfiatalítja az agyat és az izmokat. Szó szerint arra kényszeríti a szervezetet, hogy újrahasznosítsa és megfiatalítsa a szöveteket.
Böjtölés következtében megnő a BDNF (brain-derived neurotrophic factor, egy idegi növekedési faktor) szintje az agyban és az izmokban. Kimutatták róla, hogy elősegíti az agyban található őssejtek új neuronokká alakulását és az izom szatellit sejtjeinek új izomsejtté válását. A BDNF fontos szerepet játszik a kognitív funkciókban, a hosszútávú memóriában; véd a dementia, az Alzheimer-, a Parkinson-kór és az agy idő elötti öregedése ellen.
A böjtölés egyik jótékony hatása az izmokban, hogy beindítja a sérült fehérjék és izomsejtek újrahasznosítását. Túlevés során a szervezet átvált lebontó-újrahasznosító üzemmódból (szövet)építő üzemmódba. Megfelelően végrehajtva, a túlevés emeli a pajzsmirigyhormonok és a nemi hormonok szintjét, a szervezet anyagcseréjével együtt.
Röviden: az alulevés-túlevés ciklus javít a szervezet önfiatalító képességén, ráadásul a legfontosabb helyen hat: az agyban.